23

Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Altınkaya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na, Fransa'nın en üst düzey nişanı olan Legion d'Honneur madalyası verildiği törene katıldı.

Fransa’nın Başkenti Paris’te düzenlenen, oda ve borsa başkanlarının da katıldığı törende; Fransa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Andre Marcon’un teklifi ile Türkiye-Fransa ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yapmış olduğu katkılardan dolayı, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın onayı ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa'nın en üst düzey nişanı olan Devlet Nişanı Legion d'Honneur madalyası verildi. Hisarcıklıoğlu, Fransa Cumhuriyeti'nden böyle bir nişan almaktan büyük onur duyduğunu ifade etti.

Madalya töreninde konuşan Hisarcıklıoğlu, Fransa’da meydana gelen saldırıya değinerek terörü nefretle kınadığını söyledi. Fransa halkı ile dayanışma içerisinde olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Terörle mücadele eden halkımız. Fransa’nın endişesini anlamaktadır. Terörün seçtiği hedefler özgürlük eşitlik kardeşlik ve insanlığın onurudur. Terörün dini ve milliyeti yoktur. Bu tür acıların yaşanmamasını diliyorum” dedi.

Fransa Cumhuriyetinden böyle bir nişan almaktan onur duyduğunu aktaran Başkan Hisarcıklıoğlu, “Ben bir girişimciyim sanayiciyim. Türk-Fransız ekonomik ve siyasi ilişkilerin önemine inandım. Yaklaşık 700 yıllık tarihten gelen bir dostluğumuz var. İlişkilerin en zor döneminde Türkiye’deki Fransız dostlarımızla çalıştık. Türk Fransız ilişkileri AB, Ortadoğu ve dünya barışı için önemlidir. Bu anlamlı nişanla Türk Fransız ilişkilerini güçlendirmeye yönelik sorumluluklarımız arttı” diye konuştu.

 

-Fransa’dan 5 alanda yatırım çağrısı

Fransa Dış Ticaret Bakanı Mattihas Fekl, her iki ülkenin mevcut fırsatları değerlendirmesi gerektiğini belirterek Gümrük Birliği’nin modernleşmesi ile birlikte ilişkilerin daha üst seviye çıkarılabileceğini kaydetti. Fransız şirketlerin Türkiye’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu aktaran Fekl, “Ülkenizin kalkınmasına katkıda bulunmaya 2023 vizyonuna önemli katkıda bulunmak istiyorlar. Enerji,  alt yapı, demiryolu ve finans sektöründe. Türk şirketlerinin de Fransada bulunması önemledir. Dış ticaret bakanı olarak şunu söylüyoruz. İlişkileri 5 alanda geliştirebiliriz. Türk ve Fransız şirketleri bu potansiyeli değerlendirmeli. Türk-Fransız Ticaret Odası kurmak istiyorsunuz. Bunun yanı sıra iki oda arasında Fransa’nın himayesi altında güçlü ve sıkı işbirliğinin geliştirilmesini istiyorsunuz. Hem Türkiye’ye ilgi duyan Fransızların hem de Fransa’ya ilgi duyan Türklerin” değerlendirmesinde bulundu.

Okunma Sayısı: 2257
resim