10

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki antik çağ dünyasının ilk borsası olan Aizanoi Antik Kent'te, 'Antik Çağ Halk Pazarı' kuruldu.
Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kentinde, Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) destekleriyle 2 bin yıl önceki tarih yeniden canlandırıldı. Kentte kazı çalışmalarını yürüten Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri ile öğrencilerinin düzenledikleri 'Antik Çağ Halk Pazarı' törenle açıldı. 
 

Törene KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Altınkaya, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Necati Gültekin, Genel Sekreter Yasemin Yol, Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu ve İshak Gazel, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Uğur, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhittin Şahin,  Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikler Kortej Yürüyüşüyle Başladı

Antik Çağ giysili öğrencilerin kazı evi olarak kullandıkları binaların önünden yürüyerek Aizanoi Antik kentine geldi. Burada Aizanoi Borsası'nın gongu çalındı. Antik çağ kıyafetleri giyen öğrenciler de dans gösterisi sundu. Antik kentte kurulan giysi, organik ürünler, kartpostallar, Kybele süpürgeleri ve el ürünlerinin sergilendiği stantlar gezildi.  

2bin yıl önceki tarih yeniden yaşandı 

Antik Çağ Pazarı'ndaki ürünler İmparator Diocletianus'un tavan fiyat kararnamesi dikkat alınarak açık artırmayla satışa sunuldu. 

2 bin yıl önceki tarihin yeniden yaşanmasının heyecan verici olduğunu belirten KÜTBO yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Altınkaya, Dünyanın ilk borsası olarak kabul edilen Aizonai Antik Kentindeki bu tür etkinlikleri, Kütahya Ticaret Borsası olarak desteklediklerini ifade etti. 

Okunma Sayısı: 2765
resim