05

 İş ve Meslek Edindirme Umem Beceri'10 Projesinden Dev Adım
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle uygulanan ve kamu-özel sektör-üniversite işbirliğinin en güzel ve somut örneklerinden biri olan UMEM Beceri’10 projesi kapsamında, 2011-2013 döneminde sanayi, hizmet ve tarım sektörlerinde Türkiye genelinde 6000’e yakın kurs açılmış, bu kurslardan mezun olan binlerce kişi istihdam edilmiştir. Projeden eleman talep eden firmalar ise, hem nitelikli elemana sahip olmuş, hem de proje kapsamında firmalara tanınan istihdam teşviklerinden yararlanmıştır.
İşgücü piyasasının ihtiyaçları ve illerde yer alan kurs yönetimlerinden alınan görüşler doğrultusunda mevcut protokol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla 08 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen “Protokol ve Ödül Töreni” ile yenilenerek, kamuoyuna açıklanmıştır.
Artık tüm meslek liselerinde kurs açılabilecek
Yenilenen protokolle Türkiye’nin tamamında bulunan meslek liselerinde, sanayi, hizmet, tarım ve sigortacılık sektörlerinde mesleki eğitim kursları açılabilecektir. Böylelikle firmaların talep ettiği alanlarda her ilde ve ilçede iş ve meslek edindirme kursları açılabilecektir.
Yeni kurs merkezleri proje kapsamına alındı
Yapılan değişiklikle birlikte Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) bulunan özel meslek liseleri, üniversiteler ve TOBB ile oda/borsalar tarafından kurulan eğitim merkezlerinde kurs açılabilecektir.
Şahıs firmaları ile 1 çalışanı olan şirketler de bu projeyle eleman temin edebilecek
Yeni protokolle tüm şahıs firmaları ve 1 çalışanı olan şirketler de UMEM Beceri’10 projesinden eleman temin edebilecektir. Getirilen bu yenilikle, Türkiye’deki şirketlerin %35’ini oluşturan 1 çalışanı olan firmalar da proje avantajlarından yararlanabilecektir. Ayrıca isteyen firmalar, İŞKUR kayıtlarında bulunan kişileri direkt istihdam edebilecektir. Bunun için firmaların yapması gereken tek şey üye oldukları oda/borsaya başvurmaktır.
Firmalar 4,5 yıla varan istihdam teşviklerinden faydalanıyor
Kurslarda başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar şu teşviklerden faydalanacaktır:
- 18-29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmalar için 4,5 yıla varan,
- 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmalar için 3,5 yıla varan süreyle “Sigorta Primi İşveren Payı” ödemeleri kamu kaynaklarından karşılanacaktır.
- Firmaların yararlanacakları istihdam teşvikleri belirli illerde değil, 81 ilin tamamında geçerli olacaktır.
Kursiyerlere günlük 25 TL.
UMEM Beceri’10 Projesi kurslarına katılan kursiyerler teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 25 TL.alacak, kursiyerlere kurs süresince “Genel Sağlık Sigortası” yaptırılacaktır.
Detaylı bilgi almak ve ihtiyaç duyduğunuz elemanı talep etmek için www.beceri10.org.tr ve www.umem.org.tr adreslerinden ve 7/24 UMEM Beceri’10 Çağrı Merkezi 444 86 36’dan iletişime geçebilirsiniz. Ticaret Borsası üyelerimiz Borsamıza başvuru da bulunabilirler.

Okunma Sayısı: 2518
resim