20

  Sayın Üyemiz,

             TOBB’a gönderilen Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı yazısında; 5 Temmuz 2013 tarihli ve 28698 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Hijyen Eğitimi Yönetmeliği gereğince her iş kolunun özelliğine göre verilmesi gereken hijyen eğitimlerinin, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından planlanacağı ve düzenleneceği belirtilmektedir.

             Ancak eğitimlerin Hijyen Eğitimi Yönetmeliği’nin geçici 1. maddesinde belirtilen ve 05.07.2014 tarihinde sona erecek olan bir yıllık süre zarfında tamamlanmasında sıkıntılar doğabileceği yönünde kanatın hasıl olmasından, belirtilen sürelerde hijyen eğitimlerini almayan iş yerlerinde çalışanlara, yapılan denetimler sırasında “hijyen eğitim belgesi” sorulacağından ve bu belgeyi almamış olanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine göre işlem yapılacağından, mezkur eğitimlerin belirtilen sürelerde alınmasının temini için üyelerimizin konudan tekrar haberdar edilmesi talep edilmiştir.

             Söz konusu Yönetmelik gereği kurulan Hijyen Eğitimi Komisyonunun çalışmalarını tamamlamış ve hazırlanan Hijyen Eğitimi Modülleri Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün http://hbogm.meb.gov.trweb adresinde yayımlanmaktadır.

             Yönetmelik çerçevesinde hijyen eğitimi alması gereken iş yerlerinde çalışanların, bizzat çalışıyorlarsa iş yeri sahiplerinin ve işletenlerinin bulundukları yerin il veya ilçe Halk Eğitim Merkezlerine ve Meslek Eğitim Merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

             Üyelerimize Önemle Duyurulur.

 

    Ayrıntı Bilgi İçin :  Ahmet Gözel

    Telefon                :   0274 223 30 43

 

Okunma Sayısı: 1837
resim