Dijital Tarım Pazarı Lansmanı Yapıldı

  • 29.04.2020
  • kutbo

Tarımın tüm paydaşlarının tek bir platformda buluşacağı Dijital Tarım Pazarı Lansmanı; Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nun video konferans ortamında katılımı ve konuşmalarıyla gerçekleştirildi.

 

Online olarak gerçekleştirilen programa Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gütekin katıldı.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada üretimden tüketime tüm zinciri dijital ortama taşıyacak olan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) devreye alındı.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de (TOBB) desteklediği Dijital Tarım Pazarı ile tarımın tüm paydaşları tek bir platformda buluşacak. Tarımsal arz ve talebin "dijital pazaryeri" yaklaşımı ve sözleşmeli tarım uygulaması ile buluşmasını sağlayacak olan DİTAP, üreticinin daha fazla gelir elde etmesini, tarım endüstrisinin istediği nitelikte tarımsal ürün bulmasını ve tüketicinin de tarımsal ürünlere daha ucuza ulaşmasını sağlayacak. www.ditap.gov.tr adresi üzerinden DİTAP'ı kullanan tarım sektörü paydaşları bankaların sözleşmeli tarım kapsamında oluşturulan destekleyici kredi paketlerinden de yararlanabilecek.

 

DİTAP'ın planlı tarımda bir dönüm noktası olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, ilk etapta Türkiye'nin sebze-meyve üretiminin yüzde 10'luk kısmının DİTAP üzerinden geçmesinin hedeflendiğini söyledi.

 

Ayrıca toplantıda; hem üreticinin hem de tüketicinin maksimum fayda sağlayabileceği ideal bir sistem olan DİTAP ile tohumdan çatala kadar sürecin tek bir elden yürütüleceği, çiftçinin ürününe rahatlıkla pazar bulacağı, tüketici ve esnafın ise aradığı kalitede ürünü tedarik edebileceği vurgulandı.

Dijital Tarım Pazarı Lansmanı Yapıldı
Dijital Tarım Pazarı Lansmanı Yapıldı
Dijital Tarım Pazarı Lansmanı Yapıldı
Dijital Tarım Pazarı Lansmanı Yapıldı