Tarım Sektörü 3.Tarım Orman Şurası’nda Bir Araya Geldi

  • 27.07.2019
  • kutbo

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kısa, orta ve uzun dönem stratejilerini belirlenmesine katkı sağlamak üzere tarım ve hayvancılık sektörüne katkı sağlayan kurum, STK temsilcileri ve çiftçilerin katılımı ile Tarım ve Orman sektöründe Türkiye'nin yeni yol haritasının belirleneceği 3. Tarım Orman Şurası hazırlıkları kapsamında düzenlenen Ortak Akıl Toplantısı gerçekleştirildi.

 

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından; Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği konferans salonlarında yapılan 3. Tarım ve Orman Şurası Ortak Akıl Toplantısına Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa Güney'in yanı sıra İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt, Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Tarım Kredi Kooperatifi Kütahya Bölge Müdürü aynı zamanda KÜTBO Meclis Başkan Yrd. Özkan İnci, TKDK Koordinatörü Ahmet Yazar ile kurum ve kuruluş temsilcileri, sektörde faaliyet gösteren oda, birlik ile sivil toplum kuruluşları ile çiftçiler katıldı.         

 

3.Tarım Şurasına hazırlık olarak yapılan çalıştayda ev sahibi olmaktan duyduğu memnuniyetini dile getiren Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü ve KÜTBO Meclis Başkan Yrd. Özkan İnci; Tarım ülkeler için stratejik önem arz eden bir sektör. Bizlerde bu doğrultuda çalışmaya gayret ediyoruz. Her sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de sıkıtılar var. Bu çalıştay'da güzel çalışmalar ve sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Artan maliyetlerin bir nebzede olsa önüne geçmek için hayvancılıkta iyi politikalar üreterek sertifikalı fide, fidan, tohum kullanımını yaygınlaştırarak, sulu ve kuru tarım arazilerini daha iyi değerlendirmeliyiz" dedi.

 

Düzenlemen Ortak Akıl Toplantısında, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme, Gıda Üretimi ve Güvenliği, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı ve Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği konuları esas olmak üzere 4 farklı başlık altında yer alan konularda fikir alışverişinde bulunulacağını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt; "Atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması, nadas alanlarının daraltılması, kuru tarım alanlarında münavebe sisteminin değiştirilmesi, sulu tarım alanlarında ise katma değeri yüksek ürünlerde bitki deseninin geliştirilmesi gibi konulara öncelik vereceğiz" dedi. İl Müdürü Kurt, bu alanlarda yapılacak çalışmalar sonucunda bitkisel üretimden sağlanacak artışlar ile büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesiyle, kırmızı ve beyaz et üretimi ile süt üretiminde artışlar hedeflediğini sözlerine ekledi.

 

Bazı çevrelerde dünyada asıl büyük krizin enerjide değil gıdada çıkacağının konuşulduğunu belirten Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa Güney, ülkeler artık başka ülkelerin topraklarında tarım yapabilmek için tarla almaya tarla kiralamaya başladı. Tarım da böyle bir rekabet söz konusu. Tarımla ilgili herkesin sorunları ve çözüm önerilerinin görüşüleceği bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen başta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olmak üzere tüm tarım teşkilatına teşekkür ederek toplantının hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

 

Konuşmaların ardından Dumlupınar Üniversitesi öğretim üyelerinin moderatörlüğünde sektör temsilcileri, üreticiler, çiftçiler ve paydaş kuruluşların temsilcileri sorunlar ve görüş ve önerilerini dile getirdi.

Tarım Sektörü 3.Tarım Orman Şurası’nda Bir Araya Geldi
Tarım Sektörü 3.Tarım Orman Şurası’nda Bir Araya Geldi
Tarım Sektörü 3.Tarım Orman Şurası’nda Bir Araya Geldi