21

13. yüzyılda yaşayan Ahi Evran'ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen 31. Ahilik Haftası etkinlikleri Kütahya’da kutlandı.

 

Kütahya Ticaret Borsası adına Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin’in katıldığı program, Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı. Ardından Kütahya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği konferans salonunda düzenlenen programla Ahilik Haftası Kutlama Etkinliklerine devam edildi.

 

KÜTESOB Konferans Salonunda düzenlenen programa Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Kütahya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı (KÜTBO) Necati Gültekin, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkan Vekili Hasan Öncel, Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (KÜTESOB) Başkanı İbrahim Yiğit, bazı daire müdürleri, STK Temsilcileri, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Saygı duruşu ve Ahilik Haftası ile ilgili yapılan konuşmaların ardından, Tavşanlı Paldır Küldür Sanat Evinin “Ahi Evran ve Şed Kuşatma” isimli gösterisini sunduğu program plaket takdimiyle devam etti.

 

2018 Yılı Ahisi Eyüp Atilla, ödül ve plaketini Vali Ahmet Hamdi Nayir’in elinden aldı.

 

Ahilik Haftası Kutlama Komitesi tarafından seçilen Yılın Kalfası Zeynep Koç ve Yılın Çırağı Yasin Güzel’in plaketlerini Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Kadir Ovacık, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin temsilcileri Seramik Ustası Remzi Oruç, Yorgancılık Mesleği Ustası Ahmet Beytekin, Ayakkabı Tamirciliği Mesleği Ustası Ali Rıza Pınar ve Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından seçilen örnek iş ve proje sahibi öğrenciler Bahadır Uslu, Selim Arık, Ramazan Poyraz’ın plaketlerini Kütahya İl Ticaret Müdürü İsmail Hakkı Uygun ile İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit verdi.

 

21 Eylül 2018 Cuma günü Ulucami, Ahi Evran Camii ve Sanayi Camilerinde Cuma namazı çıkışında Halka Ahilik Pilavı dağıtılmasıyla 31.Ahilik Haftası Kutlama etkinlikleri sona erdi.  

 

Okunma Sayısı: 659
resim