23

Ülkemizde en önemli vişne çeşitlerinden biri olan “Kütahya Vişnesi” için Coğrafi İşaret Tescili alınması amacıyla, Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) tarafından Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulunuldu.

 

KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin’in konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada; yapısı, tadı, aroması ve benzersiz özellikleriyle ilimizin önemli ürünlerinden olan Kütahya Vişnesi için; İl Gıda, tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile işbirliği içinde çalıştıklarını belirterek, gerekli analiz ve araştırmalar sonucu Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alınması için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunulduğunu belirtti.

                                                                                                  

Borsa kotasyon listesinde yer alan ve borsada tescil işlemleri yapılan Kütahya, Simav, Şaphane, Pazarlar bölgesinde yetiştirilen “Kütahya Vişnesi” için Coğrafi İşaret Belgesi alınmasıyla birlikte; üreticiye, borsa üyelerine ve bölgemize ekonomik açıdan daha fazla gelir getireceğini vurgulayan Başkan Gültekin, Kütahya Vişnesinin hakkettiği değeri bulacağını söyledi.  Çalışmaların “Kütahya Vişnesi”nin tanınmasına imkân sağlayacağını belirten Gültekin,  “Tarım ürünlerinde coğrafi işaretler, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri yönünden, kökeninin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülkeyle özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretlerdir. Coğrafi işaretler bir kalite göstergesidir, kırsal kesimin kalkınma aracıdır” dedi.

 

KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Kurumlar arası işbirliğinin önemine dikkat çekerek, Kütahya Vişnesi Coğrafi İşaret alınması sürecinde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün vermiş olduğu destekler için teşekkür etti. 

Okunma Sayısı: 1562
resim