05

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KÜTSO) daveti üzerine Kütahyalı işadamlarıyla ‘İstişare Toplantısı’nda bir araya geldi. Toplantıya Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) adına Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin katıldı.

 

Grand Çınar Otel’de düzenlenen İstişare Toplantısında konuşan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi; özel sektör yatırımlarının artırılması gerektiğini kaydetti.  

 

“ARTIK ÜRETME ZAMANI”

 

Bakan Zeybekci, “Bundan sonra laf yarıştırma zamanı değil, taş üstüne taş koyma, iş üstüne iş koyma, aş üstüne aş koyma zamanıdır. Hep birlikte olarak Türkiye’yi büyütme zamanı. Bu büyümeyi de devlet özel sektör işbirliğiyle gerçekleştireceğiz. İhracata dayalı bir büyüme sistemi öngörüyoruz. Haziran başı itibariyle gerek yatırım teşvikleriyle ilgili gerekse ihracat destekleriyle ilgili hükümet olarak çok muhteşem bir çalışma yaptık. Tam çalışmalarımız bitti, 18 Temmuz günü Türkiye ve dünya ekonomisinin göreceği en iddialı teşvik ve ihracat desteklerini açıklayacaktık. Ancak 15 Temmuz darbe kalkışması gerçekleşti. 15 Temmuz planlı, koordineli ve hazırlıkları çok uzun zaman öncesinden yapılmış bir işgal girişimiydi; çünkü amaçları 

Türkiye’nin kanını emmek ve diledikleri gibi yönetmekti. Türkiye’yi sömürmek isteyenler, mevcut sistemi öngördüler. Bugüne kadar öyle bir bölünmüş ve parçalı yapı ortaya koydular ki, diledikleri kadar sömürmeye çalıştılar” diye konuştu.

 

“DÜNYANIN EN BÜYÜK 16. EKONOMİSİYİZ”

 

Ekonomik anlamda bağımsızlığını ilan edemeyen bir ülkenin bağımsız olmasının mümkün olmadığını ifade eden Bakan Zeybekci, “2002 yılından bugüne kadar dünyanın 22. büyük ekonomisinden 16. ekonomisine, Avrupa’nın 6. büyük ekonomisine getirdik. 3 bin 500 dolarlık milli gelir seviyesinden 11 bin dolarlık gelir seviyesine getirdik. İhracat rakamlarımızı 35 milyar dolardan 150 milyar dolar seviyesine getirdik. Mevcut sistemin geti

rdiği krizler olmasa kişi başına düşen milli gelir 22 bin dolar seviyesinde olacaktı” dedi.

 

 

Grand Çınar Otel’de düzenlenen İstişare Toplantısına Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel ile Ahmet Tan, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Remzi Gören, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin Kütahya İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, STK temsilcileri, iş adamları ve bazı daire müdürleri katıldı.

 

 

 

 

Okunma Sayısı: 1893
resim