12

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu, Ziraat Bankası ve Denizbank'ın işbirliği ile hayata geçirilen 'Nefes Kredisi' projesine Kütahya Ticaret Borsası (KUTBO) da kaynak aktardı. KUTBO, finansmana erişimde sorun yaşayan küçük ve orta büyüklükteki üyelerine düşük faizli kredi kullanmalarına destek olacak.

KUTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necat Gültekin, 'Nefes Kredisi' projesine borsa olarak aktardıkları kaynakla, üyelerinin 3 milyon Türk Lirası krediye erişimini sağlayacaklarını belirterek, “Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimizin düşük faizli kredi kullanmalarına destek olacağız" dedi.


DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ 12 AY VADELİ

KUTBO Başkanı Necati Gültekin, proje kapsamında borsa üyelerine aylık yüzde 0,825, yıllık yüzde 9,90 faiz oranı ve 12 ay vadeyle Denizbank ve Ziraat Bankası'ndan en üst limit 100 bin Türk Lirası kredi kullanmalarına imkan sağlayacaklarını kaydetti. Üyelerin bankalara TOBB Nefes Kredisi başvurusu öncesinde Borsa'dan 'TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir' ibareli faaliyet belgesini temin etmesi gerektiğini bildirdi.


ARTI MASRAF VE KOMİSYON YOK

GÜLTEKİN,  protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250 TL ve Hazine Müsteşarlığı'nın talep edeceği kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerden herhangi bir masraf ve komisyon talep edilmeyeceğini de kaydetti.

  

 

   27.02.2017 tarih 2017/9969 sayılı Bakanlar Kurulu Karan (BKK) ile KOBİ’Ierde kefalet oran % 85’ten % 90’a yükseltilmiş ve komisyon oranı da başka hiçbir masraf olmaksızın (banka ve KGF dahil olmak üzere) %0,03 (onbindeüç) oranına düşürülmüştür.


BAŞVURULAR 12 ARALIK'TA BAŞLIYOR

Gültekin “Sağladığımız bu imkanla finansmana erişimde sorun yaşayan ve ekonomik darboğazı sert bir biçimde hisseden KOBİ'lerimiz başta olmak üzere sektörümüzün biraz nefes almasını diliyoruz. Tüm üyelerimizi 12 Aralık Pazartesi günü uygulanmaya başlanacak olan bu imkandan faydalanmaya davet ediyorum" dedi.

 

 

Okunma Sayısı: 2229
resim