30

Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Bilecik ve Eskişehir'den patent sahiplerinin buluşlarının sergilendiği ‘Bölge Mucitler Sergisi’ne Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin ve Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Zafer Bintepe katıldı.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ)  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde, "Teknolojik Kurtuluş Savaşına var mısınız?" sloganıyla Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği Başkanı Celali Yılmaz tarafından açılışı gerçekleştirilen programda konuşma yapan Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Türkiye’nin mevcut olması gereken yerde olamamasının nedenlerinin araştırıldığında, dünyadaki çalışmaların Türkiye'deki çalışmalarla aynı eş güdüm içerisinde yürümeyen bilimsel çalışmalar olduğunun görüldüğünü aktararak, "Dolayısıyla yeni buluşlar, yeni çalışmalar, yeni tasarımların ne kadar gerekli olduğunu, bu hedeflere ulaşmak için çalışmaların ne kadar elzem olduğunu da karar vermiş olduk. Dünyada tasarım üreten, patent alan ülkelere baktığımızda ülkemizin ekonomisini hedeflediğimiz ilk onların gerisinde olduğumuzu görüyoruz. 220 bin civarında bir patent başvurusu oluyor dünyada. Bunun büyük bir kısmı Amerika, Japonya ve Çin’den oluşuyor. Bu üç ülke toplam patent paylaşımlarının yüzde 50’den fazlasını sahipleniyor. Onlar kendi başarısı ile yollarına devam ediyor. Bizler de onların başarısına yetişmek için gayret göstermek zorundayız" dedi.

Konuşmaların ardından, okullar, özel sektör, üniversiteler, çeşitli kurum ve kuruluşların buluşlarının tanıtıldığı ve 75 standın olduğu sergiler,  protokol mensupları ve iş adamları tarafından gezilerek, buluşlar hakkında bilgiler alındı.

 

 

Okunma Sayısı: 1944
resim