21

Sayın Üyemiz;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) Borsamıza gönderilen yazıda;

Sao Paulo Ticaret Ataşeliğimizden alınan yazıda, büyük Brezilyalı firmaların temsilcisiymiş gibi hareket eden bazı dolandırıcıların son zamanlarda emtia ithalatçısı firmalarımızla irtibata geçtiğinin gözlemlendiği ifade edilmiş olup, dolandırıcılık olaylarının önlenmesini teminen konu hakkından üyelerimize bilgi verilmesi istenmektedir.

Anılan vakalarda dolandırıcıların özellikle “LinkedIn” ve “Facebook” gibi sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla Brezilyalı emtia ihracatçısı firmaların yetkililerinin isimlerini temin ettikleri ifade edilmektedir. Ayrıca, bu isim ve unvanları kullanarak yine bu firmaların kurumsal elektronik postalarına benzer adreslerden hedef firmalarımıza e-postalar göndererek uygun fiyatla mal ihraç etmeyi tekli ettikleri, hatta gerçeğe yakın sahte faturalar düzenledikleri bildirilmektedir.

Bu itibarla, Sao Paulo Ticaret Ataşeliğimizin, en küçük şüphe halinde bile, firmalarımızın, Brezilyalı ihracatçı firmanın teyidi amacıyla Ataşeliğimizle temasa geçmesini önerdiği belirtilmektedir. Ataşeliğimizce, dolandırıcılık vakasına adı karıştırılan Brezilyalı firmanın, piyasadaki itibarını korumaya önem veren büyük bir firma olması halinde dolandırıcılık yapan firmanın aleyhinde adli makamlar nezdinde girişimde dahi bulunabildiği ifade edilmektedir.

Konuyu bilgi ve değerlendirmenize sunarız.

Saygılarımızla,

Kütahya Ticaret Borsası
Genel Sekreterliği

Okunma Sayısı: 2459
resim