16

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Borsamıza gönderilen yazıda;

"Kendilerini Benin’de yerleşik işadımı/şirket olarak tanıtan bazı kişilerin Türkiye’deki işadamlarımızla internet ortamında temas ederek, iyi fiyatla ve bazen uzun süre devam edecek sözleşmelerle muhtelif ürünler satın alacaklarını iddia ettikleri; kimi zaman bu alım işlemlerinin uluslararası bir kuruluş veya banka tarafından finanse edileceği belirttikleri; bu şekilde irtibat kurdukları işadamlarımızdan Türk firması adına gümrüğe, ticaret odasına kayıt yaptırmak, yurtdışı banka hesabı açtırmak, vs. bahaneler altında genelde bin ila üç bin Dolar arasında değişen işlem parası talep ettikleri bildirilmektedir.

Yazıda ayrıca, söz konusu dolandırıcılık faaliyetlerinin zaman zaman gerçek firma isimleri kullanılarak ya da doğrudan ülkedeki mevcut şirketler tarafından da yapılabildiği ifade edilmekte ve firmalarımızın şüphe uyandıracak bu gibi durumlarda Kotonu Büyükelçiliğimize başvurmalarının önem arz ettiği aktarılmaktadır.

İlgi (b)’de kayıtlı yazıda ise, zaman zaman kendilerini Ganalı işadamları olarak tanıtan ticaret ve işbirliği yapmak amacıyla Türkiye’de yerleşik firmalar ile temasa geçenlerin olduğu, ancak bu durumun her zaman gerçeği yansıtmayabileceği, bu kişilerin sahte kimlik ve adres bilgileri ile dolandırıcılık girişimlerinde bulunabildikleri bildirilmektedir. Söz konusu dolandırıcılık girişimlerinin sahte sözleşmeler, değerinin üstünde kesilen faturalar karşılığı para transferi talepleri, Pazar değerinin altında altın satışları, ihaleyi ya da satışı sonuçlandırmak için avans ödeme talepleri şeklinde gerçekleştiği iletilmektedir.

Yazıda devamla, Ganalı işadamları olarak kendilerini tanıtarak benzeri taleplerde bulunan firmaların sundukları belgeleri Gana’nın Ankara’daki Büyükelçiliği’ne ileterek görüş alınmasının faydalı olacağı uyarısı bulunulmaktadır.

Bu çerçevede, Türk firmalarının ilerideki doğabilecek benzer sahtecilik girişimlerinden uğrayabilecekleri zararın önlenebilmesi için firmalarımızın şüphe uyandıracak bu gibi durumları ilgili Diplomatik Temsilciliklere iletmeleri önem arz etmektedir" denilmektedir. 

Üyelerimize duyurulur. 

Okunma Sayısı: 2737
resim


 

 

 

 

 

İsmail Bayram EŞİT